sales@ipsturk.com
  info@ipsturk.com
Festivals and Events
Uluslararası Kum Heykel Festivali:
Kum Heykel Festival Haritası
2006 yılından itibaren her yıl Uluslar arası Kum Heykel Festivali Antalya'da sergilenmektedir. İlk yıllarında Konyaaltı Beach Park'ta sergileniyordu, ancak o yıldan sonra Örnekköy ile Kundu arasındaki bölgede sergilenmeye başladı. Heykellerin büyüklüğü ve kapladıkları alan nedeni ile Dünyanın en büyük kum olaylarından biri olan bu organizasyon Küresel Tasarım Sanat Çalışmaları tarafından organize edilmektedir. Dünyanın her yerinden gelen heykeltıraşlar 7.000 metrekarelik bir alanda 10.000 ton kum kullanırlar. Sergiyi binlerce insan ziyaret etmektedir ve Kültür ve Turizm Bakanlığı, Antalya Büyükşehir Belediyesi, Antalya Gazeteciler Cemiyetinin yanı sıra bölgedeki diğer bir çok kuruluş tarafından desteklenmektedir.  İlk dört yıl boyunca farklı temalardaki heykeller sergilendi ancak geçtiğimiz iki yıl boyunca Yıldız Savaşları, Oyuncak Hikayesi, E.T, Kutsal Hazine Avcıları, ve Shrek gibi Hollywood temaları yapıldı.
 

Güneş batımından önce ziyaret edebilirsiniz ancak akşam saatlerinde ziyaret etmek isterseniz her model ve genel olarak her bölge fantastik rengarenk ışıklandırma sistemi ile aydınlatılmıştır. Güneş batımından önce ziyaret edebilirsiniz ancak akşam saatlerinde ziyaret etmek isterseniz her model ve genel olarak her bölge fantastik rengarenk ışıklandırma sistemi ile aydınlatılmıştır. Hatta yetişkinlerin ve çocukların teknikleri öğrenerek kendilerini yetiştirebilecekleri bölgeler bulunmaktadır.Heykeller sadece kum ve su kullanılarak yapılıp, kullanılan kumun çeşidi çok önemlidir. Plajda bulunan kaba taneli kum ile çalışmak zor olduğundan nehirlerden, dağ derelerinden daha düzgün olan kum taneleri getirtilir.

     
 
Antalya Altın Portakal Film Festivalil:
4-11 Ekim
Festival Tarihçesi
Antalya Altın Portakal Film Festivali, Avrupa ve Asya´nın en köklü film festivallerinden biri, ülkemizin ise en eski ve uzun soluklu film festivalidir.
1950´li yılların ortalarında, tarihi Aspendos Tiyatrosu´nda düzenlenmeye başlayan konserler ve tiyatrolar, Antalya Altın Portakal Film Festivali´nin temel taşını oluşturur. Halkın yoğun ilgi gösterdiği ve her yıl yaz aylarında yapılan gösteriler gelenekselleşir ve 60´lı yılların başına kadar bir şenlik havasında süregelir. Şenlik, uzun yıllar “Belediye Tabibi” olarak görev yapan merhum Dr. Avni Tolunay´ın 1963 yılında Belediye Başkanı olmasıyla, sinemayı da bünyesinde alarak “Antalya Altın Portakal Film Festivali”ne dönüşür. Dr. Avni Tolunay önce Antalya için bir amblem arayışı içinde olur ve yörenin simgesi olan portakalı, deniz, tarihsel öğeler ve Venüs heykeliyle bütünleştirir. Portakal sadece amblemin içine girmekle kalmaz, film festivalinin de ismi olur.

1964 yılında güç koşullarla gerçekleştirilen ilk festivale ilgi gerçekten çok büyük olmuştur. Festivalin özdeki misyonu ise “Türk sinema sektörünü maddi manevi desteklemek, Türk film yapımcısını nitelikli yapıtlar üretmeye teşvik ederek; Türk Sineması´nın uluslararası platforma açılmasına zemin hazırlamak” olarak belirlenir. 1964 -1973 yılları arasında bu çizgide devam eden Altın Portakal Film Festivali 1973 yılında Belediye Başkanlığı´na seçilen Selahattin Tonguç tarafından da devam ettirilir. 1978 yılında Plastik Sanatları da bünyesine alan Festival, bu dalda uluslararası olarak gerçekleştirilir. 1979 yılında sansür, 1980 yılında darbe nedeniyle yapılamayan 17. ve 18. Altın Portakal Film Festivalleri 2011 yılında, Prof. Dr. Mustafa Akaydın’ın Büyükşehir Belediyesi ve AKSAV Yönetim Kurulu Başkanı olduğu dönemde yapılır ve “geç gelen ödüller” 30 – 31 yıl sonra sahiplerine verilir.
1985 yılına kadar Antalya Belediyesi önderliğinde gerçekleşen Festival, o yıl, dönemin Belediye Başkanı Yener Ulusoy öncülüğünde kurulan Antalya Kültür Sanat Turizm Vakfı tarafından organize edilmeye başlar. 1985 yılında Festival´e Akdeniz Akdeniz adlı Uluslararası Müzik Yarışmasını da ekleyerek yeni bir boyut katan Yener Ulusoy, Akdeniz ülkelerini kapsayan bu yarışmayı 1985 – 1988 yılları arasında Altın Portakal Film Festivali ile birlikte gerçekleştirir. Festival, 1989 – 1994 yılları arasında, Belediye Meclis Üyeleri, turizm kuruluşları ve Antalya Ticaret Odası temsilcilerinden oluşan Festival Yürütme Kurulu adlı platform tarafından organize edilir. Festival organizasyonu, 1995 yılından itibaren, Antalya Büyükşehir Belediyesi önderliğinde “Altın Portakal Kültür ve Sanat Vakfı” adıyla kurulan Eylül 2002´den sonra Antalya Kültür Sanat Vakfı adıyla hizmet veren AKSAV tarafından yürütülmektedir. Vakfın Kurucular Kurulu, Antalya´nın iş, politika, medya ve kültür-sanat alanında tanınmış birçok isminin de aralarında bulunduğu 116 kişiden oluşmaktadır.
Ulusalda elde ettiği deneyim ve başarıyı, 2005 yılından itibaren uluslararası platforma taşıyarak büyük bir sinema etkinliği haline gelen Uluslararası Antalya Altın Portakal Film Festivali, Antalya´yı ve Türk sinemasını kucaklarken, dünya sinema platformunda iddialı bir film festivali olma yolunda sağlam adımlarla ilerlemektedir.
Antalya Altın Portakal Film Festivali çerçevesinde, Ulusal ve Uluslararası Yarışma´nın yanı sıra, Ulusal Belgesel Film Yarışması ve Ulusal Kısa Film Yarışması da yer almaktadır. Festivalimizde ayrıca, başta Asya ve Avrupa sineması olmak üzere, dünya sinemasının önemli ve saygın isimlerinin filmleri de sinemaseverlerle buluşmaktadır.
     

SunDance Butik Müzik Festivali:
Festival Türkiye Akdeniz kıyılarındaki resim çekilmeye değer plajlarda insanları bir araya getirip, müzik dinleyerek muhteşem plajlarda dans etmesini sağlıyor. Plajın karışımı, ormanlık alan ve M.Ö 700 yılından kalan kalıntılar festivali eşsiz bir deneyim haline getiriyor. Sundance Butik Müzik Festivali, Antalya'nın yaklaşık 45 dakika sürüş yolu güneyinde bulunan Tekirova'da düzenleniyor ve yol boyunca iki tarafında dağ manzarası ve portakal bahçeleri ile güzel bir yolculuk sunuyor. Festival boyunca organik kahvaltı ve akşam yemekleri servis ediliyor. 
Sundance organizasyonunda İngiltere, Macaristan ve Türkiye'den gelen uluslar arası sanatçılar sahne alıyor.
Burada üç günlüğüne normal hayatınızdan uzaklaşıp rahatlayabilir, arkadaş canlısı insanlar ile eğlenebilirsiniz. Sundance köyü gözlerden uzak konumdadır, doğaya saygılı ve ticari gelişimi benimsememiştir. Bölge yürüyüş için mükemmel bir konumda olup, dalış, binicilik, yürüyüş ve bir çok aktivite imkanı sunuyor.

 
Deniz seviyesinden 2.360 metre yüksekte olup, Tahtalı dağının mükemmel manzarasına sahip olup özellikle geceleri açık yıldızlı gökyüzü ile mükemmel bir görüntü sağlamaktadır. Bu yıl katılan sanatçılar arasında Aphid Moon, Aslan DJ, Bahar Canca, Fuchs aka Ali ve daha bir çok sanatçı mevcuttur. Organizasyona katılan kadın sanatçılar arasında DJ Elif, Ebru, Evy, Dilly, Cilu, Nika dahil olmak üzere birçok sanatçı bulunmaktadır.  
     
 
Antalya Devlet Senfoni Orkestrası
1995 yılında az sayıdaki genç müzisyen tarafından kurulan Oda Orkestrası, provalarını yapmak ve konser vermek için yer bulmakta zorluk yaşıyordu ancak bazı yerel yöneticilerin desteklemesi ile 1999 yılında Antalya Devlet Senfoni Orkestrası kurulmuş oldu.İnci Özdil, Türkiye'nin ilk kadın orkestra şefi oldu ve o orkestra baş şefi seçildi. Gülden Turalı, Hikmet Şimşek ve Gürer Aykal gibi Türkiye'de senfoni müzik diğer büyük isimleri de artık Antalya'nın kültürel hayatının değerli bir parçası olan orkestraya bir çok katkıda bulundu.

Antalya Devlet Senfoni Orkestrası 
Şimdi tamamen kendini idare edebilmektedir ve Kültür Bakanlığı tarafından finanse edilmektedir. 2009 yılında Orhan Şallıel Daimi Şef olarak atandı ve halen bu görevi yürütmektedir. Antalya'da orkestranın performansını sergileyebileceği birkaç tiyatro salonu bulunmaktadır

ancak başlıca Piramit Park (Migros Alışveriş Merkezi yanında) kullanılmaktadır, burada Eylül ayı itibari ile Mayıs sonuna kadar konserler düzenlenmektedir. Konserlere yaz aylarında ara verilmesine rağmen bölgede Aspendos Tiyatrosu gibi çeşitli mekanlarda konserlerine devam etmektedirler. Orkestra ayrıca, özellikle Türk bestecilerin eski klasik müziklerinin yanı sıra yeni besteler de dahil olmak üzere klasik müzik dinlemek isteyen gençlere ilham verebilmek için, onlara ulaşabilmek için özellikle Antalya yakınındaki Burdur, Uşak, Denizli, Isparta gibi şehirlere tur düzenler.Bazı durumlarda kalkınan bu kasabalardaki gençlere, kendi müzik eğitimlerini geliştirmeleri için orkestra ile prova imkanı verilmektedir. 
Orkestra ayrıca seyircinin geniş bir müzik yelpazesine sahip olmasını sağlayabilmek için Türkiye'nin ve dünya'nın dört bir yanından ünlü solistler davet ederek onlarla beraber etkinlik gerçekleştiriyor. Haftalık olarak program değişebiliyor, klasik müzik yerine Beethoven'dan pop müzik'e kadar değişiklik olabiliyor ve belki de Soul müzik bir sonraki hafta sergilenebiliyor. Klasik müzik ile ilgilenmiyor olabilirsiniz yine de program güzel bir fikir olabilir, bilet fiyatları oldukça uygun olup sadece 10 TL'dir. Kesinlikle Antalya'da ilginç bir gece için uygun bir seçenek olabilir.

     
Octoberfest, Antalya
Antalya'da Oktoberfest 2009 yılında başladı ve ilk  olarak  Konyaalti büyük  5M Migros Alışveriş Merkezi'nin karşısında  Aktur Park  Fuar alanı  yanında gerçekleştirildi.  Üç gün süren etkinlik 20.000'den fazla  kişiye kişiyi ağırlayarak büyük bir başarı elde etti.2011 yılında Festival lokal ismi "Piramit Park" olan bölgede düzenlenmeye başladı. Burası aynı zamanda Migros alışveriş merkezine yürüyüş mesafesinde olup, ismini piramit şeklinde hazırlanmış büyük cam yapısından almaktadır parkın girişinde konumlanmıştır. İki yıl içerisinde 90.000'den fazla insan tarafından ziyaret edilmiştir. Alman temaları ile karşılaşacağınız etkinlikte, görev yapanlar Alman kostümleri giymektedir, aperatif olarak sosis satılmaktadır ancak müzik olarak kesinlikle Alman tarzı ile sınırlı değildir. Organizatörler Avrupa'nın her köşesinden temaların bulunmasının farklı kültürleri birleştirdiğini belirtiyorlar. Antalya yaratılan bu mükemmel atmosfer ile sadece Almanların değil diğer insanlar içinde popüler bir tatil beldesi oluyor. Festival çok iyi organize ediliyor ve
 
profesyonelce yönetiliyor. Festivale katılanlar gönüllerince eğleniyorlar, şehrin diğer yerlerindeki gibi alkol servisi yapılıyor ve müzik çalıyor. Bira dışında alkollü içecek satışı yapılmıyor. Festivale katılan coşkulu kalabalıktakiler etkinlikteki sanatçıları unutamıyorlar ve ülkelerine döndüklerinde ne kadar güzel zaman geçirdiklerini Türkleri çok sevdiklerini ne kadar sıcak kanlı insanlar olduklarını yakınları ile paylaşıyorlar. Sonuçta, Oktoberfest Antalya'da harika bir etkinlik olup, her halktan insanları ve turistleri her yıl kucaklayan bir organizasyondur. Umuyoruz ki gelecek yıllarda da devam edecektir. 
 

ABOUT US
IPS Turk offers commercial services trade tours and VIP services for clients from Iran, Kuwait, Qatar, Oman and Russia. Our branches are in Antalya, Ankara, Istanbul, Izmir.

      USEFUL LINKS
      › Home
      › About us
      › Property Listing
      › Immigration
      › Contact us

      › Ancient Cities
      › Festivals
      › Entertainments
      › Airlines
      › Hotels
      › Tour Packages

You can directly chat with us on
    
Follow us on

Copyright © 2017 IPS Türk ! All rights reserved.